2015. augusztus 23., vasárnap

Hogyan készítsd el a saját iskolai naptárad - vol. 2

Az előző részben elég sok mindent meghatároztunk a naptárunkról és kiszámoltuk hány lapra lesz szükségünk. Ha esetleg elszalasztottad volna, klikk ide.
Most a naptár kinézetének megtervezésével fogjuk folytatni. Ennek a legegyszerűbb módja, ha számítógéppel csinálod. Természetesen meg is rajzolhatod (én is ezt terveztem), de realizáltam, hogy milyen sok időre lenne szükségem ahhoz, hogy mind a 160 oldalt megcsináljam, szóval úgy döntöttem, hogy csinálok egy úgy nevezett vázat a naptáramnak, amit később úgyis kicsinosíthatok kézzel vagy a naptár használata közben :)

Szóval megnyitottam a szövegszerkesztő programom és elkezdtem megtervezni a naptárat. Az első, amit beállítottam az a lap mérete volt (A5). Ezután meghagytam az első három oldalt üresen. Ha Microsoft Word-öt használsz, használd a Ctrl+ Enter gyorsbillentyűt, ahelyett, hogy Entereket ütögetsz három oldalon keresztül, mert azok az Enterek később tönkretehetik az elrendezésed. Ahogy mondtam nektek a korábbi bejegyzésben, szeretném ha lenne minden szekció előtt egy címoldal, ezért azt is üresen hagytam (a harmadik oldalt). Ezek a címoldalak leszenek azok, amiket saját magam szeretnék dekorálni majd.

A következő két oldal az éves naptár kéne, hogy legyen. Úgy találtam, hogy egy táblázat készítése a legegyszerűbb mód erre. Fontos, hogy ha egy ilyen naptárat készítesz és szeretnéd ha rendezett lenne, akkor bele kell számolnod az elválasztó sorokat és oszlopokat is a hónapok köré. Ne felejtsd el azt se, hogy hagyj helyet a hónapok neveinek. Az, hogy hagysz-e helyet a napok neveinek, az opcionális, én hagytam. A következő két oldal üres, ahogy terveztük korábban.

A következő rész a havi tervező. Itt megint táblázatot csináltam két oszloppal. Az első sorba írtam a hónapot és az évet, aztán pedig csak felsoroltam a napokat, mivel nem akartam ide semmi olyan információt, hogy milyen nap az adott nap, vagy aznap van-e valamilyen nemzeti ünnep, stb. Miután ezt megcsináltam a 12 hónaphoz, megint hagytam két üres lapot.

És itt jön a legnagyobb része a naptárnak. Korábban úgy döntöttem, hogy egy hetet két lapra fogok tervezni. Ez megszámlálhatatlan lehetőséget ad a tervezésnél. Ha képeket keresnél a Google-on úgy, hogy 'weekly planner pdf', egy csomót találnál különböző stílusban és színben. A Pinterest-en is iszonyat jó ötleteket lehet találni. Miután kitaláltad, hogy melyik a te stílusod, megcsinálhatod táblázatokkal vagy a szövegszerkesztőd egyéb eszközeivel. Az én heti tervezőm így néz ki:


Igazából semmi különös, kivéve a betűtípust. Ez a Cloister Black, az egyik kedvencem :)

Miután megcsináltad az összes hetet, ki kell hagynod megint két üres lapot, aztán jöhetnek a jegyzetlapok. Ahogy korábban számoltuk, 28 jegyzetlapunk lesz. Az utolsó oldalnak szintén üresnek kell lennie és így meg is van a 160 darab A5-ös oldalunk! Végre kész :)

Innen letöltheted azt, amit én csináltam. (Docx kiterjesztése van és a betűtípus Calibri-ra van állítva, mert azután, hogy feltöltöttem a Google Drive-ba a beállított betűtípus egyszerűen eltűnt :(( Tehát letöltés után nyisd meg, ellenőrizd, hogy mind a 160 oldal megvan-e és állítsd be azt a betűtípust, amelyiket te szeretnéd.)

A következő feladat, hogy kinyomtassuk a lapokat. Ez egy kicsit trükkös, mert a legtöbb szövegszerkesztő nem engedi a füzetként nyomtatást, amennyire én tudom. A legjobb, amit erre a célra találtam az az Adobe Acrobat Reader, szóval először pdf-et kell csinálni a docx fájlodból. Ehhez a legegyszerűbb módszer egy pdf nyomtató telepítése, mint például a doPDF (www.dopdf.com). Nem vagyok túlságosan megelégedve az online konverterekkel, de azokkal is próbálkozhatsz. A doPDF ingyenes és egyszerű használni. Miután telepítetted a programot, egy virtuális nyomtató fog megjelenni a rendszeredben. Ha megnyitottad a dokumentumodat, válaszd a nyomtatás opciót és állítsd be a doPDF-et, mint nyomtató. Klikkelj a nyomtatásra és egy új ablak fog megjelenni:


Itt kiválaszthatod, hogy hova akarod menteni a pdf fájlodat, aztán kattints a 'Rendben'-re.

(Ha az a pdf jó neked, amit én csináltam a Calibri betűtípusos docx-ből, akkor azt innen letöltheted.)

Oké srácok! Megvan a pdf fájlunk, ami most már készen áll a füzetként való nyomtatásra! Az Adobe Reader-ben van pár beállítás, amit meg kell tennünk, hogy tökéletes nyomataink legyenek. Kattints a nyomtatásra és megkapod a részletes nyomtatási beállítások ablakot. Úgy kell kinyomtatnunk, hogy az kiadja majd a kötegeinket, ami azt jelenti, hogy először az 1-16. oldalig nyomtatjuk ki, másodszor a 17-32. oldalig, harmadszor a 33-48. oldalig és így tovább, mindig 16 oldalt nyomtatva egy körben. Ez után az oldal kezelésénél a 'Füzet'-et kell választani, illetve a többi beállítást, ahogy a lenti képen van. NAGYON FONTOS, hogy az 'Automatikus oldalelforgatás az egyes lapokon' legyen bepipálva, mert ha nem teszed, akkor az összes nyomat el fog csúszni!!! Ha a nyomtatód csak kézi kétoldalas nyomtatást tud, akkor ellenőrizd le azt is, hogy ez be van állítva. Az első köteg nyomtatási ablaka így néz ki:



Miután kinyomtattál egy köteget bizonyosodj meg róla, hogy elkülönítesz minden 4 lapot, ez hasznos lesz később. Amikor kinyomtattad mind a 10 köteget, egy ilyen csomónyi lapot kell, hogy kapj:


A feladat most az, hogy minden lapot hajts félbe. Nagyon fontos, hogy figyelj a lapok sorrendjére!
Elég nehéz megtalálni egy-egy lap helyét, ha összekevered őket. Az is fontos, hogy a kötegeket se keverd el. Egy köteg 4 lapot kell hogy tartalmazzon, megfelelő sorrendben. Miután félbehajtottad az összes papírt, ezt kell hogy kapd:


Ahogy mondtam nektek, a címlapokat magam szeretném dekorálni. Ehhez kiveszem a kötegből az első címlapot (megjegyezve a helyét):


Mivel minden kézműves tevékenységnek elég jó hírneve kezd lenni mostanában, nagyon sok technika van, ami használható. Most megmutatom, amit én választottam.

Először is egy szép mintát szerettem volna pecsételni a 4 sarokba. Kiválasztottam a bélyegzőt és mielőtt a naptár papírjára pecsételtem volna, egy másik papírra nyomtam rá, mivel a naptáramat egyszerű 80g/m² másolópapírra nyomtattam, és az első nyomat átütött volna a papír hátoldalára. Tehát pecsételj egy másik lapra, aztán újabb tintázás nélkül nyomd rá a naptár papírjára a bélyegzőt.





A második technika, amit használtam az a stencilezés volt. Kiválasztottam a csodaszép betűs stencilemet és elkeztem rányomni a címet a címlapra. Ugyanazt a tintát használtam, mint amit a sarok bélyegzőhöz. Azzal a kis szivacs ecsettel körkörös mozdulatokkal készítettem el a stencil lenyomatát.



Miután befejeztem a betűket, csak megfogtam az ecsetet és az eddigi körkörös mozgással elmaszatoltam a tintát a papíron.


Így néz ki a teljes oldal :)


Hát, kicsit aggódtam a tinta használata miatt, mert attól féltem, hogy majd bemaszatolja a többi oldalt... De tévedtem! Egy konyhai papírtörlőt végighúztam az oldalon és ahogy láthatjátok a tinta nem maszatolt.



Ezek után már nyugodtan tettem vissza a lapot az eredeti helyére.


Tehát folytattam ezeket a technikákat a többi címoldalon.Végül ilyenre sikerültek:





Két másik fajta tintát is használtam: Aged Mahogany (Idős Mahagóni) és Scattered Straw (Elszórt Szalma) Tim Holtz Distress Ink kollekciójából. Az éves naptárnál csak a mahagónit használtam, A havinál a szalma volt a fő szín, és a hetinél kombináltam a kettőt. A jegyzetes címlaphoz a bélyegzéshez a mahagónit használtam, a szalmát pedig háttérnek. Mindezek után mondhatom elég királyul néznek ki :)

Most, hogy megvannak a kötegeink, a következő lépés a könyvkötés lesz. Következő alkalommal mutatok pár technikát a témában. Addig is kellemes naptár tervezgetést! :)

Szeretettel,
Tia

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése